Yat ve Tekneler İçin Elektrik Tamir Bakım

  • IMG_3531
  • IMG_4233
  • IMG_3513

Bodrum, birbirinden güzel koyları ile sadece ülkemizden değil yurt dışından da birçok ziyaretçinin ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. Ziyaret edenler deniz ve doğanın güzelliği yanında, mavi suların üzerindeki tekne ve yatlara da hayran kalıyor. Deniz tutkusu olan ve yat yada tekne sahibi olmayı düşünenlerin, Bodrum’da zaman geçirmek isteyebileceğine de eminiz. Belki birikimlerinizle genç yaşta yada emekliliğinizde bu hayali gerçekleştirme şansınız olabilir. Ama sahibi olduğunuz tekne için gerekli bakım ve onarım çalışmalarını yapmazsanız, hevesiniz tam bir eziyete dönüşebilir. Tam bu noktada Bodrum Turtgutreis merkezinde size yardımcı olacak uzman desteği Abramamarin tarafından verilebilir. Teknelerin ilk yatırım maliyeti bazıları için oldukça fazla gelebilir. Ancak mutlaka yat yada büyük tekne büyük tekne sahibi olmak zorunda değilsiniz ve ufak bir tekneyle de hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu yolda başarı elde ettiğinizde aklınızda tutmanız gereken en önemli nokta, teknenizin de arabanız gibi hatta daha da fazla bakıma ihtiyacı olacağıdır. Bu nedenle bazen bu bakım çalışmalarından kısmadan ve detaylı biçimde uzman ellerde bakım – tamir çalışmalarının yapılmasını sağlayarak denizlerde güven içinde seyredebilirsiniz. Bodrum Turgutresi’te faaliyetler başlayan Abramamarin, bu amaçla tercih edebileceğiniz noktalar arasında olmalıdır. Abramamarin firmasının yeni kurulmuş olması sizi aldatmasın. Çünkü firma sahibi ve çalışanı olan 6 personelin, sektörde 21 yıldır emeğini ve bilgisini farklı firmalarda gösterdiğini aklınızda tutarak; tekne bakım çalışmalarında uzman olan kişilerden destek alacağınızı bilmelisiniz. Bu nedenle de; belki sezon sonunda yapmayı düşündüğünüz yat veya tekne bakımı yanında, sezon içinde yaşayabileceğiniz arızalarda da uzman desteğini yakalamış olursunuz. Yat ya da tekneniz için periyodik olarak makina, jeneratör sorunlarının giderilmesinden elektrik, elektronik bakım çalışmalarına kadar her konuda Abramamarin çalışmasına güvenebilirsiniz.

Devamı

Tekne ve Yat İçin Teknik Servis Hizmetleri

Tekne veya Yat Gövde Bakımı

Tekne ya da yat gövde malzemesi seçiminde; fiber, saç ya da ahşap gibi seçeneklere yönelim olabilir. Hangi tür bir gövdeye sahip olsa da tüm teknelerde yapısına göre mutlaka ahşap, az ya da çok kullanılmaktadır. Bu nedenle gövde bakımında boya ve ahşap çalışması gerekli olabilmektedir. Tekne gövdesinde ya da aksamlarında; çürük yerlerim tamiri, değişimi, güverte tik bakım, onarım ve tamirleri uzmanlarca gerçekleştirilmelidir.

Makine ve Yardımcı Elemanların Bakımı

Teknenizin en önem vermeniz gereken bölümlerinden biri kullandığı motor ve ekipmanları olmaktadır. Tüm motorlu teknelerin, en az bir ana makine ve yardımcı elemanları bulunur. Bunun yanı sıra, teknenin özelliklerine bağlı olarak birçok pompa, ısıtma, soğutma elemanları, aydınlatma devreleri ve jeneratörler gibi ekipmanlar bulunmaktadır. Tüm bu ekipmanların zamanında ve periyodik olarak bakımının yapılması gerekir. Eğer yeni sezonda tekneyi sorunsuz kullanmak istiyorsanız, bu bir zorunluluktur. Abramamarin uzman personeli ve 21 yılı aşan tecrübesi ile; tüm bun ekipmanların bakımı, gerekli durumda tamiri gibi çalışmaları servis güvencesiyle en ekonomik fiyatlarla gerçekleştirmektedir.

Elektrik Devrelerinin Bakım ve Onarımı

Tekne veya yatlarda birçok ekipman, elektrik devreleri ile çalışır. Deniz ve tuzlu suyun getirdiği etkiyle bu elektrik ya da elektronik akşamlarda bozukluklar ortaya çıkabilir. Bunlar yıpranma ya da oksitlenme biçiminde kendini gösterir. Yapılacak olan teknik servis çalışmasında, hem bu yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçmek için çalışma yapılmalı hem de bakım ve tamirlerinin yapılması gerekir. Abramamarin tüm bu elektrik ve elektronik bakım onarım çalışmasını, uzman teknisyenleriyle gerçekleştirir. Bu sırada tekne ya da yatlar için oldukça önemli bir aksam olan klima devrelerinin bakım ve onarımları da yapılır.

Temiz ve Pis Su Tesisatı

Tekne ya da yatlar için önemli bir bakım ve onarım noktası da su tesisatlarıdır. Kullanılmakta olan tüm tesisatın, pis ve temiz su için aksamadan çalışması gerekir. Bunun için kaliteli malzeme kullanımına önem vermeli ve uzman kişilerce doğru tekniklerle bakım ve onarımı yapılmalıdır. Maliyet ya da işçilikten kaçılması, sonradan maliyeti ve işçiliği daha pahalıya çıkacak bir çalışma yapılmasına yol açabilir. Tüm bu bakım ya da onarım çalışmalarını sezon içinde ya da sonunda Bodrum Turgutresi’te çalışmakta olan Abramarin ile gerçekleştirebilirsiniz. Yılların tecrübesini size yansıtacak uygun fiyatlı tekne bakımı ile yeni sezona çok daha hazır hale gelirken yüksek maliyetler altına da girmezsiniz.

Yat ya da Tekne Teknik Servis Çalışmasında Makina Bakım Onarımı

Ulaşım araçları içinde yatlar veya tekneler, son derece güçlü makineler ile donatılmış araçlardır. Bu güçlü motorlar sayesinde de hareket kabiliyetleri arttığı gibi, kullanım esnasında konforun artmasını sağlayan elektrik için gerekli olan tüm yardımcı elemanları, pompaları, ışıklandırmayı, soğutmayı ve ısıtmayı düzenli çalışmasını sağlar. Eğer bu güçlü motorların zamanında bakımı yapılmazsa, sonraki dönemlerde arızalanması ve özellikle de denizde büyük sıkıntılara sebep olması kaçınılmaz olur. Özellikle yaz sezonu başlamadan yapılması gereken bakımları yapılmaması, tekne sahipleri yada kullananlarının büyük sorunlarla karşılaşabileceği anlamına gelir. Yapılacak olan makine bakım onarımı çalışmasında; marş motorları kontrol edilir, şarj motorlarının bakımı yapılır, jabsco su devir daim lastiklerinin yenilenmesi yoluna gidilir, şanzuman filtresi ve yağının kontrolü yapılır, makina tutyası ile kondense tutyalarının yenilenmesi yapılır. Bunların yanı sıra; mazot ve yağ filtreleri ile yağın değişimi, seperatör filtrelerinin değişimi yapılmalıdır. Daha başarılı bir makine bakım ve onarım çalışması için bir takım seperatör yedek filtresi bulundurulması, jeneratörlerin bakımları yapılması iyi sonuç verir. Ana makina ve jeneratör ile tüm tesisatı besleyen akülerin bakımları yapılmalıdır. Arızaları en aza indirmek ve performansı artırmak için makina dairesi havalandırmalarının bakımları, tatlı su pis su ve deniz suyu pompaların bakımları da ayrıca yapılaması gerekenler arasında olmalıdır. Bakım dışında özellikle beklenmeyen arızalarda, hızlı müdahale ve kısa zamanda doğru tamirat çalışması da önem taşımaktadır. Bu nedenle doğru ücretlendirme ile hizmet sunan Abramamarin iyi bir seçenek olacaktır.

Yat ve Tekneler İçin Elektrik Tamir Bakımı

Tekne ve yatlar için en önemli arıza kaynağı, oksitlenmeye bağlı olarak elektrik ve elektronik tesisatlarında yaşanır. Sürekli deniz ortamında yüksek nem oranı, bu arızaların yaşanmasını kaçınılmaz kılar. Tuzlu su da bu durumu tetikler. Dinamolar, jeneratör devreleri ve fanlar gibi elektrik ve elektronik tüm aksamın zaman içerisinde sorunlar yaşaması kaçınılmazdır. Önlemini almak da pek mümkün olmaz. Topraklama konusuna da, sürtünmeye bağlı olarak statik elektrik üretmesi göz önünde tutularak önem verilmelidir. Çalışan personelin de elektrik konusunda bilinçlendirilmesi gerekir. Ne kadar başarılı oluşturulmuş bir elektrik tesisatı bulunsa bile, ağır deniz şartlarından doğan vibrasyon; metal bölümlerde, kablo bağlantı yerlerinde gevşemeler yaşatabilir. Korozyona bağlı kaçınılmaz olarak oluşan tüm elektrik ve elektronik tesisat arızaları gözden geçirilmeli, özellikle bakım çalışmaları esnasında uzman ve tecrübeli ustalar tarafından henüz büyük sorunlar oluşmadan tüm kablo bağlantıları kontrol edilmelidir. Akü bağlantılarının en çok yaşanan arızalar olduğu düşünülürse, özenli biçimde akü bağlantıları gözden geçirilmelidir.

Tekne ve Yat Bakımı İçin Yapabilecekleriniz

Sahibi olduğunuz küçük ya da büyük teknenin, temelde ilk yatırım sonrasında tek ihtiyacı olan şeyin bakım olduğunu unutmamalısınız. Sorunsuz ve uzun ömürlü tekne kullanımı için düzenli bakım çalışmalarını yaptırmaktan kaçmamalısınız. Elbette tekne sahiplerinin de küçük tamirler yapması çok zor iş değildir ve yapabileceğiniz birçok şey var. • Tekneyi düzenli olarak yıkamalısınız. Tuzlu suda kullanılan teknenin, her kullanım sonunda tuz etkisini azaltma amacıyla yıkanması gerekir. Bu amaçla uzun sopalı bir fırça veya sprey tabanca iş görecektir. Tekne cilasını korumak amacıyla teknelere özel sabun ve diğer temizlik malzemelerini de kullanabilirsiniz. Özellikle gövde altının yosun ve diğer pisliklerden temizlenmesi, 30%’a kadar yakıt tasarrufunu da getirir. • Özellikle ahşap yüzeyler için periyodik olarak boya çalışması yapmanızda fayda var. • Akünün sabit olup olduğu kontrol etmeli ve gerekirse sıma aparatları ile sabitlenmesini sağlamalısınız. • Uzun ve sorunsuz bir motor, arabalarda olduğu gibi periyodik olarak yağının değiştirilmesine bağlıdır. Sahibi olduğunuz teknenin özelliğine bağlı olarak motor yağını değiştirmelisiniz. Temel motor yağı değiştirme kuralı olarak, 100 motor saatinde bir ya da en azından yılda bir değişimi de göz önünde bulundurabilirsiniz. Arabalardaki yağ değişimi kadar zorlanmayacak, motoru çalıştırıp biraz ısıtacak ve sonrasında kapatarak tahliye tapasını çıkaracaksınız. Filtreyi değiştirip tapayı yerleştirdikten sonra da motora yeni yağı doldurun. • Motor tipi olarak bir dıştan takma motorlu seçeneğiniz var ise, pervane kontrolü en önemli rutin işiniz olmalıdır. • Elbette tüm tekne ya da yat bakım çalışmaları için güvenilir bir yardımcı teknik servisiniz olmalıdır. Ekonomik anlamda sizi yormayan, tecrübesi ile size her zaman destek verebilecek servis seçeneğine Bodrum Turgutresi’te Abramamarin ile ulaşabilirsiniz.